Kun pimeällä lenkkeillessä käytetty valaisuväline luo sellaisen valaistuksen, missä nähtävissä olevan ja pimeään jäävän alueen välillä ei ole selkeää rajaa, vaan valaisevuuden on "feidautuvuutta", pimeämmäksikin jäävän alueen osalta on helpompaa pitää ymmärrystä yllä ja lenkkeilystä muodostuu täten jotakuinkin yhtä helppoa kuin päiväsaikaan. Tunnelma on toki erilainen ja se on tavallaan osa tarkoitustakin, mutta ensisijaisesti pimeällä lenkkeilemiseen lähtemiseen vaikuttaa se, että mihin aikaan on herännyt ja siitä sitten hetki aikaa eteenpäin ja onkin jo kohta metsässä lenkkeilemässä, sillä heräämisen jälkeen on usein parhaimmat fiilikset ja jaksavuudet sellaiseen tekemiseen.

Tämäkään metsäalue ei ole erityisen helppoa maastoa, sillä sen poluilla on paljon puiden juuria, maan pinnasta kohollaan olevia kiviä ym. Kuitenkin, vähän valaistusta, paljon valaistusta, ei paljoa eroa. Voi toki olla, että ns. lenkkeilykokemus hyödyttää, mutta toisaalta kokemushan ei ole kuin tietokonepelissä XP:t, joiden määrä pelkästään lisääntyy, vaan se jokin "kokemus" voi hetkittäin ja joiltain osin jäädä saamatta käyttöönkin, jos erilaiset "tilannevariaabelit" sellaista aiheuttavat.

Kuitenkin, kun tottuneisuutta tjs. on päässyt muodostumaan runsaammin, mielen on helpompi tajuta minkälaisien mahdollisuuksien rajoissa tapahtumat ja lenkkeilyyn vaikuttavat tekijät voivat esiintyä, kuinka huolettomasti nopeampaakin voi juoksahtaa, että jonkinlaisen kömmähdyksen ehtii vielä korjata ilman enempää ihmettelemään jäämistä ym. eli pimeästä huolimatta kyse ei suuremmin ole reagoinnista eteen tulevaan, vaan mieli muodostaa käsitystä edessä, takana ym. olevasta sen verran etäälle ja tarkkaan, että helposti pärjää ja fiilistä kertyy muiden hyvien vaikutuksen kanssa. Toki jonkinlaiset poikkeukset ovat mahdollisia kuten puun oksan jääminen killumaan johonkin silmien korkeudelle katkettuaan ja tipahdettuaan jostain korkeammalla jonkun myrskyn jäljiltä tai jonkin viherkasvillisuuden alla voi olla jotain mihin jalka jää jumiin kuin hiihtokenkä suksisiteisiin perinteistä hiihdettäessä, mutta silloin on menty aivan liian tuurilla.