Lappeenrannassa palveluista ja palveluiden tuottamisen mahdollistajista muodostuva ekosysteemi sisältää myös ne monet ihmiset, kuten asiakkaat, jotka yhdessä palveluiden tuottajien kanssa kokevat osallistuvuutensa kohdeyksilöiden häirintään edistävän tuon ekosysteemin elinvoimaa, mutta myös heidän omaa viihtyvyyttään. Edellytyksenä tuon ekosysteemin siihen puoleen mukaan pääsyyn, mistä ei lehdissä kirjoitella, on sen hyväksyminen, että vääryyttä tehdään, mutta missä antiesimerkkinä käyttämisestä tulee arvo, joka pitää sekä ekosysteemiläisiä, että sen ulkopuolisia elämässä "asianmukaisilla tavoilla" eli sosiaalisten normien mukaisissa rajoissa pysyttäytyen, olemaan irtaantumatta rooleistaan ja toisaalta valmiina heittämään säännöt hetkellisesti pois, jos tilanteet sellaista vaativat tai se on jotenkin hyödyllistä. Itsenäisinä avustajina toiminnalle ovat käytettävissä tai jotka informoivat ekosysteemiläisiä tulevasta mm. valtakunnan laajuisesti toimivat sanomalehdet.

Mitkään kohdehenkilön esim. muutaman tunnin kestoiset viihteelliset hetket kolme- tai neljäkymppisen naisen kanssa baarissa kahden kesken eivät muunna ekosysteemissä vallitsevaa totuutta, vaan se on heti seuraavana päivänä lähikaupassa samaa töykeää käytöstä mitä ennenkin, mutta tyypillisesti sillä lisällä, että pyritään saamaan unohduttamaan muissa tuo jokin kokemus, joka ei täsmää tuohon totuuteen. Kohdeyksilöhän saattaisi käydä kehittämään mieltään ihmisiin tutustumisen hengessä ja ties vaikka alkaisi käymään esim. sulkapalloa pelaamassa jonkun aikuisen naisen kanssa, juoksemassa lenkkejä metsässä aikuisen naisen kanssa tai tapaamaan jonkun aikuisen naisen ystäviä ruokaravintolassa. Tällaista tuo ekosysteemi ei voi sallia, sillä se perustuu niin pitkältä ajalta siihen logiikkaan, että kohdeyksilö on yksinkertaisen paha ihminen, joten häntä täytyy kohdella sellaisena. Näille hän on kuin henkilö, joka on suunnilleen viimeksi eilen toiminut jollain kerrassaan väärällä tavalla lapsia kohtaan eli vähintäänkin himokkaasti katsellut, vaikka pahinta mitä olisi kerrottavissa on ohikulkiessa tapahtunut vahinkotönäisy parikymmentä vuotta sitten jonkun nuoren peruuttaessa yllättäin taaksepäin jäätelöjonossa. Häiriköivät ekosysteemiläiset ovat jo kauan valmistelleet propagandamateriaalia, joilla konvertoida muitakin häirintään mukaan.

Erään jokseenkin rutiininomaiseksi muodostuneen kaavan mukaan auditiivista häirintää ilmenee ensin asunnolla elokuvaa kuten tässä The Beach Girls katsoessaan, missä vanhempaa miestä viihtymässä nuorten naisten kanssa, minkä jälkeen samasta päivästä muodostumaisillaan olevia muistoja ja mietteitä "söhritään" käydessä lähikaupassa.
Toisen elokuvan (My Tutor) osalta ikäsuhteet olivat toisinpäin eli vanhempi, mutta hyvännäköinen nainen, ja nuorempi mies. Monenlaista symboliikkas, värikorosteisuutta ym., joiden voi olettaa jääneen elokuvasta helposti mieleen ja mikä täten teki muissa kuin asunto-kontekstissa häirinnän jatkoa helpommaksi tai sai häirintää harrastavia ainakin kokemaan, että niin voisi olla.

--

Språnen S-marketin työntekijät ottivat Päivittäistavarakauppa ry:n lanseeraaman "Ikä on vain numero"-kampanjan kohdistettuun häirintäkäyttöön käyttämällä sitä alustuksena ikäisyydestä muistuttamisille. Kampanjan esittelymateriaaleissa kampanjan nimeen oli lisätty sivulause "jonka kassa tarkistaa" ja asiaa tarkemmin esittelevissä teksteissä mainitaan, että ikää pyydetään todistamaan kassalla, "mikäli arvioimme sinun olevan alle 30v" (ja on ostamassa alkoholia tai tupakkatuotteita). Kampanjaan sisältyi myös verkkosivut, jolla saattoi arvailla kuka onkaan minkäkin ikäinen. Kampanjan aikoihin läheisellä ammattikorkeakoululla oli monivuotisesti meneillään toisella tapaa, epäsuorasti ikäisyydestä muistuttavuutta, sillä sen koulutukseen hakeutuminen -mainoksissa ja -verkkosivuilla oli monin variaatioin käytetty peilisyyttä viestimään siitä, minkälainen ammattilainen nuoresta ihmisestä voisi tulla kyseisen amk:n koulutuksen käymällä.

"Ikää ei voi tietää, eikä sen arvioiminen aina ole helppoa. Uuden kampanjan ikätestissä kaikki pääsevätkin kokeilemaan myös oman ikänäkönsä terävyyttä – testaa, tunnistaisitko sinä alle 30-vuotiaan asiakkaan?"

Lappeenranta on eräs yhteiskunnista, joka olisi ilmeisesti kovin dysfunktionaalinen, jos siellä ei pidettäisi kaikin puolin yllä nuori-vanha -jatkumoa. Monet vanhahkot ihmiset kuvittelevatkin, että ikäisenään heidän tehtävänsä on edistää nuorempien menestymistä, koska ovat "samaa heimoa". Språnen S-marketista muodostuikin alle vuosi Språneen muuttamisen jälkeen (toukokuussa 2017) eli ei siis aivan heti, häiriköiden eräs kohtauspaikka, missä vanhat ihmiset pääsivät osallistumaan häiriköintiin, sellaisen valmisteluun tai sellaisen vaikutusten vahvisteluun. Jotkut heistä eivät olleet ehkä koskaan eläneet kovinkaan hääppöistä elämää, mutta jotkut saattoivat olla vaikkapa entisiä Kokoomuksen tai SDP:n kannattajäseniä, jotka kokivat, että heidän ikään kuin "kunniallisena" tehtävänään on osallistua sellaiseen henkilöön kohdistuvaan häirintään, joka osallistumassaan ekosysteemissä/yhteisöissä on luokiteltu soveltuvaksi häirinnän kohteeksi huolella ylläpidetyn propagandan avulla. Toisaalta, monen ikäiset eivät välttämättä tarvitse kummempia syitä osallistuakseen häirintään kertaluonteisesti kuin riitin suorittamisen hengessä tai muutaman kerran useamminkin, minkä jälkeen palaavat elämään muuta elämäänsä, joten eipä vanhuksien tapaisia tarvinne sen kummemmin määritellä "enemmän tyhmemmäksi" tjs.

--

Språnen S-marketin naistyöntekijöille on tyypillistä pyrkiä toimimaan siten, että saavutettaisiin assosiaatioita liittyen hyvin pienten lasten kosketteluun eroottisessa mielessä, mikä on heidän osallistuvuuttaan "yhteisölliseen" valheeseen. Kun tulee 26.6.2024 katselleeksi Ryan Reynoldsin elokuvan Adam Project, missä on söpökasvoista poikaa, joka on itse asiassa hän itse nuorempana, tapahtuu seuraavana päivänä niin, että Etelä-Saimaa julkaisee esaimaa.fi:ssä artikkelin ja kuvia kaupungissa olleista Kansainvälisistä Markkinoista, minkä aloituskuvassa suu kiinni ruokaa käsissään pitävä pikkutyttö katsoo samalla tyylillä kuvaajaa kohti kuin S-marketin samannäköiseksi stailattu kassatyttö tulisi katsomaan iltaysiltä kaupan kassalla ollessaan, kun käy ostamassa jauhelihaa ja kaurajauhoja. Hän oli pitänyt käsiään siten, että isohko tatuointinsa erottuu.

Samaista kassatyttöä oli jo entuudestaan käytetty parikymmentä kertaa tilanteissa, joissa pyrittiin uuttamaan mieleen ideaa, että hyvinkin nuoret tytöt ovat kiinnostuneita "siitä" eli häntä oli ohjeistettu katsomaan silmiin tavalla, joka tarjoaisi mahdollisuuden tulkita katseen signaaliksi sille, että "hän on kiinnostunut juuri sinusta silleen"

Toisaalta hän oli töissä kaupassa, jossa monet muut naistyöntekijät olivat toistuvasti, asiakkaiden avustuksella, koettaneet esittää syrjivää, jolle oli syynä jokin, mikä pätisi jatkuvasti. Tällä kertaa hänen tehtävänsä oli siis koettaa uuttaa ideaa siitä, että jos kerran hän pienikokoisena ja nuoren näköisenä, mutta täysikäisenä nuorena naisena, jolla on tatuointikin ikään kuin "merkkaamassa hänen valmiuttaa eroottiseen toimintaan", tätenhän ei voine olla ongelmaksi, jos jo paljonkin nuoremmasta ihmisestä eli tässä tapauksessa lehtijutun nuoresta lapsesta voisi ajatella samoin. Moisentapainen idean uuttaminen on aivan tavallista Språnen S-marketissa työskenteleville, kuten on tyypillistä Etelä-Saimaalle avustaa häirinnässä.

--

13.11.2024 klo 15.30, parturissa käymisen päivä eli siinä rakennuksessa, jossa Språnen S-marketkin sijaitsee, joten odotettavissa, että sieltä poistuessaan joku tai jotkut koettavat saada ärsyttämistä käyttäen itsensä palautettua tuntemuksien ja mietteiden osalta johonkin "parturointia edeltävään", sillä parturointi on myös uudistumisen aikaa. Parturointipäivät ovat olleet usein sellaisia, missä joku "neekerivärinen" pyrkii hakeutumaan nähtäväksi ja koettavaksi tavalla, josta on tunnistettavissa piirteitä, joista johdetaan häirintää hetkeä myöhemmin kuten samaisena iltana ja mihin mennessä on jo ehditty töykeästi "lämppäilemään" mielestä esille maahanmuuttoteemaisuuksia mm. niitä henkilöitä käyttämällä, joiden ikään kuin tehtäväksi on langetettu sellaisen teemaisen häirinnän ylläpitäminen.

Olipa kuitenkin tällä kertaa lähinnä sinitakkinen miesvanhus kulkemassa lenkkeilyvaatteissa erittäin lähellä sitä seinää, jonka vierellä kulkee asfaltoitu kulkuväylä kohti S-markettia ja jonka varrella sisäänkäynti parturiinkin on. Kun parturista astui ulos, hän oli juuri siinä oikealla puolen parin metrin etäisyydellä kulkemassa eteenpäin lenkkareissa ja lenkkeilyvaatteissa, mutta kuten aikaisemminkin hän käyttäytyi jotenkin "hömelösti" eli askeltamisensa oli kovin kömpelöä ja epävakaata, eikä hän vaikuttanut noteeraavan selkeästi muita ihmisiä, vaan hetkittäin näytti siltä kuin hän saattaisi ajautua heidän kulkulinjalleen.

Tuon samaisen miesvanhuksen oli ennenkin nähnyt siinä S-marketin sisäänkäynnin lähellä, mutta hän oli tällä kertaa jatkanut siitä ohitse kohti vieressä ollutta K-Supermarkettia ja oletetusti siitäkin ohitse jonnekin etäämmäs. Eräänä muuna kertana hänet näki sinä päivänä, kun 19.4.2025 uutisissa kerrotaan, että Kiinassa ihmisrobotti oli kulkenut maratoonareiden joukossa, jolloin hänet näki kulkemassa melko ruuhkaisena aikana ihmisjoukon seassa kohti kauppaa, osan ihmisistä tullessa häntä kohti ja osan kulkiessa samaan suuntaan. Språnen S-marketilla olikin sitten vähemmän yllättävästi itsensä kyber-Tiinaksi nimeämä erityisen hoikka, nainen, jonka ikä oli vaikeasti tulkittavissa, mutta jos pitäisi arvata, sanoisi, että hän on.. nhh.. nuorehko. Kyber-Tiina oli esitelty häirintäkäyttöön päästessä itse Cyberpunk 2077 -pelissä siihen kohtaan, jossa tuli ensi kertaa kohdanneeksi erään naishahmon, jolla oli runsaasti samannäköisyyttä hänen tuolloisen olemuksensa kanssa. Hänestä muodostui suht jatkuvasti käytettävä "häirintäpelin" osatekijä, minkä perusteista voisi saada hyvää tuntumaa, kun tarkastelisi ekosysteemin ylläpitämän semanttisen verkon yhteyksiä, mikä olisi ikään kuin osa digitaalista kaksosta sille, minkälaisen assosiaatioverkoston oletetaan "olevan" kohdeyksilön mielessä.

Itseen ikään kuin samaistuvuutta yrittäen tämä vanhusjuoksija oli ollut nähtävillä 9.1.2025 iltaysiltä Språnen S-marketissa syaanin värisessä takissaan ollessaan siinä edessä avautuvalla kauppakäytävällä kohti kassoja ja postilokeroita ainoa henkilö, syömässä palasia jostain sen kassan ostoksienottamis-päädyssä, missä kyber-Tiina oli istumassa kassatuolilla. Hän oli siis kyber-Tiinan lähettyvillä, muttei hänen kanssaan. Kun sitten itse kaupasta ostokset koriin kerättyään menee kassalle kyber-Tiinan luo, vanhusjuoksija näprää edellisestä sijainnista liikkumatta kännykkäänsä siten, että suojakotelon kansi roikkuu alaspäin ja missä kännykän näprääminen näytti kömpelöltä sillä tapaa, että ensin hän miettii mitä painaa, sitten hän painaltaa jotain nopeammalla motorisella kädenliikkeellä ja jonka jälkeen hän palaa takaisin jonkinlaiseen hämmennystilaansa.

Kyber-Tiinalla oli tuolloin erittäin poikkeuksellisesti hiukset aukinaisena. Kaupan sisäporttien jälkeisillä käytävillä oli useita vanhuksia, joilla oli "huonot kasvot" tai epätavallisen "nuorekkaat" vaatteet. Itse käynyt tuolloin hetkeä lenkkeilemässä, missä ei suorituksena ollut mitään heikkouden esiintymisiä tms., vaan olisi voinut sanoa, että "se sujui ihan helkutin hyvin". Lenkkeilyreitti kulki tuolloin lumisilla jalkakäytävillä, missä Sako-ampumakeskuksen kohdalla oli tullut poikkeuksellisesti "Averel-partainen" (Daltonit) turkkilaisen oloinen mieshenkilö vastaan punatakkisena ja lenkkeileväisen oloisena. Poikkeuksellisesti siksi, että lappeenrantalaiset eivät suuremmin harrasta lenkkeilyä ja ulkomaalaisia näkyy lenkkeilijöiden joukossa olemattoman vähän. Samainen päivä ja siitä taaksepäin 6.1.2025 asti oli ollut jokseenkin häirinnän täyteistä, sillä oli vihdoinkin alkanut pelaamaan kuukausi aiemmin ilmestynyttä peliä "Indiana Jones and the Great Circle". Asuintalon lähellä sattumoisin oranssi ympyrä sprayattuna sähkökaappiin. Muista näiden päivien tapahtumista kerrottu alaotsikon "S-marketissa häiriköiviä ja häiriköintiä valmisteltu toisaalla" tienoilla.

29.9.2023 aiemmin päivällä lenkkeillessä 80-vuotisen oloista vanhaa ukkoa mustissa Adidas-verkkareissa kuljeskelemassa jotenkin sekavanoloisena.

Erilaisia vanhuksia tuppaa löytymään käytettäväksi häirintätekoihin kovin paljon, mikä ehkä kertoo heidän menneestä elämästään ja joka on voinut olla kovin mitätöntä ja ehkäpä heidän kognitiiviset toimintansa ovat jo sen verran heikentyneitä, ettei heidän arvostelukykynsä ole samaa luokkaa kuin nuoremmilla. Toisaalta, jos vertaisi vaikkapa joihinkin nuorehkoihin ulkomaalaisiin, saa heidän osallistumisestaan vaikutelman, että he ovat olleet suostuvaisia häirintään ennen kuin ovat edes kuunnelleet loppuun, mistä on kyse. Syynä kenties jonkinlaisen sosiaalisen hyväksynnän hakeminen ja jossain määrin varmaankin myös sama kuin mikä vaikkapa "enemmän" suomalaisilla eli se jokin turvakäsitys tai -luulo, joka dominoi heidän toimeenryhtymisien perusteitaan. Vanhuksien käytössä on kuitenkin se ikään kuin luontevuus, että heidänlaisiaan voi laittaa pukeutumaan älyttömiin asuihin ja asusteisiin, mikä käy ulkopuolisillekin järkeen ihan sen vuoksi, että "no toi nyt vaan on sitä, miten vanhukset saattavat käyttäytyä ja pukeutua" eli ei siitä nähdystä käytäisi lehteen soittelemaan. Toisaalta, paikallislehti olisi jo muutenkin tietoinen tuosta ekosysteemin pahemmasta puolesta, joten ei se asiasta mitään lehdessä kirjoittaisikaan ellei olisi tarkoituksenmukaista.

--

Broadcast News -elokuvan alussa olleesta obsessiven-sanan käytöstä aiheutunut pikkutytön reaktio (alkaen kohdasta 3:57), jonka tuli katsoneeksi 4.7.2024 klo 23 aikoihin, kuvastaisi enemmän sellaista, minkä tapaista lapseni saattaisi tulla tehneeksi, häneen tarttuessa kiinnostus sanojen merkityksiin. Tällainen kelpo ihmiseksi kasvavuus olisi paljon todennäköisempää kuin se, että uutisissa kerrotaan, kuinka olikin sillä lailla mennyt aiheuttamaan lapselleen pysyviä traumoja jatkuvalla kihnauksen halullaan, mikä olisi jotakuinkin sellaista, jonkalaista monet Språnen S-marketin naistyöntekijät haluaisivat kuvitella todennäköisemmin tapahtuvaksi. Siellähän häirintä on sellaista, mihin esihenkilökin osallistuu, vaikkei välttämättä samateemallisten häirintäsuoritteiden aikaan, eikä kyse ole edes pelkästään yhteen S-ryhmän yksikköön rajautuvasta häirinnästä, vaan Prisma Larsriik on ollut jo aiempien amk-opiskeluiden ajoista asti häirinnässä paljon osana (eli jo vähintään vuodesta 2011 asti). S-ryhmän kohdennettu häirintä on osasyyllinen siihen, miksi työllistyminen on estynyt, miksi ei ole omia lapsia, miksi monet itselle täysin tuntemattomat ihmiset osallistuvat häirintään ym.

Dad, you want me to choose my words so carefully.. .. and then you just throw a word like 'obsessive' at me.
Now, unless I'm wrong please correct me if I am, .. obsession is practically a psychiatric term.. concerning people who don't have anything else but the object of their obsession.. .. who can't stop and do anything else.
Well, here I am stopping to tell you this. Okay?
So would you please try and be a little more precise.. instead of calling a person something like 'obsessive'. Good night.

--

Koska kaikki netitse tehty tuli päätyneeksi häiriköiden, joita on siis paljon, tietoon, siten kävi myös talvipäivänä 14.12.2024, kun tuli katselleeksi komediaelokuvan Staten Island Summer, minkä eräässä kohtauksessa pieni poika "nussii" pehmolelu-leijonaa. Kun samaisena päivänä käy pesutuvalla, johon tuossa luhtitalossa mennään ulkokautta, siellä olikin sitten muutamia leijonien piirtelyitä ajanvaraustaulukon alareunaan yhdessä linkouksen symbolin ja muutaman sinne tänne viivan piirtämisen kanssa. Kyseisessä elokuvassa lapsia kasvaa aikuisiksi ja nätti tyttö nuorena aikuisena kiinnostaakin kovin myös isommaksi kasvanutta poikaa. Tätä kasvamista ja toisaalta myös kieltämisen ideaa mukaan uuttavaksi oli ikään kuin mietteenä herättelemässä kolmen tunnin mittaiseksi tehdyt ajanvaraukset ajanvaraustaulukossa, vaikka ajanvaraustaulukossa selkeästi sanotaan, että "vain kaksi tuntia!"

Pyykkituvalla jälleen jotain esittelyssä.

Samaisena päivänä tuli käyneeksi läheisessä S-marketissa, mutta ennen sinne ehtimistä kokopinkkiasuinen viisikymppisen oloinen, slaavilainen nainen mikkihiiripalleroisessa pipossaan, veti keltavaatetakkista lasta pulkassa kirkolle(kin)päin vievällä suoralla. Samainen nainen oli ollut lähiviikkoina usein lähettyvillä nähtävissä ikään kuin häirintäkäyttöön esittelemisen tarkoituksessa, aina sama mikkihiiripalleroinen piponsa päässään. Takaisin kaupalta tullessa he olivat edelleen suunnilleen samoille kohdin n. 10 metrin toleranssilla. Molemmilla oli jostain syystä yksi risu kädessä, jota pitivät kuin heille merkityksetöntä esinettä. Oletuksena ollut, että sitä koetettiin rinnastaa hermosolun dendriitteihin eli tuojahaarakkeisiin, sillä olihan siinä taas jotain erääseen Loihde-yritykseen assosioitumaan pyrkivyyttä, sillä oli muistuttavuutta aiemmin pesutuvalle jätetystä aurinko-pehmolelusta, pipon palleroisuutta, varaustaulukon matriisi-ruudukkoa, naisen kokopinkkiä vaatetusta, lapsen keltatakkisuutta ja monihaarautuvia risuja. Kaikki häirinnässä jo monesti käytettyä eri muodoissaan, mikä käy tarkemmin selväksi muista kirjoituksista. Kyseinen nainen puhui puhelimeen kaupalta tullessaan puhelimeen slaavilaisen kuuloisesti, mutta myös jotenkin lakoonisesti.

Ennen heidän kohdilleen saapumista kaupalta tullessaan, oli nähnyt kuusinaisisen ryhmän thaimaalaisen oloisia ensimmäisen kaupan läheisen suojatien kohdalla, jonka laidalla oli vuoden 2023 joulukuussa kaatunut käsivartensa hiukan murtaen lenkkeillessään ja liukastuessaan jalkakäytävän ja ruohikon välillä olleen jäisen "korottuman" päälle astuttuaan. Heillä oli mukanaan joukko pieniä lapsia, joista kaksi kaatuili jostain syystä samaisella suojatiellä "kuin tyhmät". Jonkin verran lunta, itse asiassa varsin paljon, sillä ei ollut suuremmin ehditty aurailla paljon mistään. Noiden lasten tahallisen oloinen kaatuilu tuntui ylös kirjattavan arvoiselta, muttei aivan käynyt ilmeiseksi miksi näin olisi, mutta S-marketissa on usein käytetty thaimaalaisuutta yhdessä pikkupoikien kanssa kombinoituna symbolina sille, kuinka "Thaimaassa sinullekin voisi löytyä pikkulapsia, joita voisit panna" ikään kuin sellaisella olisi mitään tekemistä itsensä kanssa, mutta sellainen on sitä, mihin tuossa S-marketissa työskentelevät ja monet lähiseutujen asukkaat mielellään osallistuvat. Täten suojatiellä kaatuilu, kun on itse siinä aiemmin liukastunut "pahemman kerran", yhdessä komediaelokuvassa katsotun pehmolelu-leijonan "nussimisen" kanssa pienen pojan tekemänä, oli heille tehtävän suorittamista, missä oli tarkoitus luulotellusti vahvistaa häirinnän kohteen mielessä kuviteltua käyttäytymismallia. Täten pulkassa lasta vetänyt palleropipoinen nainen oli oletettavasti myös osaltaan häirintätehtävää suorittamassa, missä eräs osakomponentti oli liukkauden idean tajuamisen vahvistaminen pulkan lumessa liukuvuudella.

--

Språnen S-marketissa asioidessaan on usein joutunut sellaiseen tilanteeseen kassalla ollessaan, missä joutuu katselemaan, kuinka jotenkin "vikainen" (hiuksiltaan, pulskuudeltaan, puhehitaudeltaan tai vaatetukseltaan) ikään kuin perheen isä on kahdestaan pienen tytön (useimmiten juurikin tyttö) kanssa sen jälkeen, kun kaupan käytävillä kulkiessaan on ensin tullut joutuneeksi monien sellaisten viestisignaalien kohteeksi, joilla koetetaan muistuttaa vaikeuksista elämäntilanteissa ja menneisyydessä, ikään kuin yhteisvaikutuksena ollen saada kokemaan, että "parempi kun tapat itsesi, sillä et kuitenkin saavuta mitään parempaa". Ja sitten tuon signaloinnin jälkeen kassalla "viallista" ikään kun perheen isää pienen tytön kanssa. Tyypillistä tällöin on, että joku vakiohäiriköistä jossain kohdin nähtävillä kuten juuri kaupasta poistuessaan.

Tätä samankaltaista on sittemmin käynyt esiintymään muuallakin kuten silloin, kun ensin on tilannut Motonetin verkkokaupasta sen paikalliseen toimipisteeseen muutamia polkupyörän voimansiirtoon ja vaihteisiin liittyviä osia haettavaksi parin tunnin kuluttua. Niitä sitten käväisee pyörällä hakemassa, sillä "eihän sinne kovin pitkä matka ole", eikä ollutkaan, sillä nopeastihan sillä polkaisee. Siellä sitten (11.3.2024) melko tyhjässä liikkeessä noutotiskin lähettyvillä on vain "vanhahko äijä" noin 12-vuotiaiden tytön ja pojan kanssa "kätkemässä" vuoronvarauspainikkeita (ei pääse "painamaan nappulaa"). Tyttö kutsuu miestä "iskäksi" äänensävyllä kuin olisi tajunnut, että on hänen vuoronsa tehdä jotain ennalta sopimaansa ja hän koetti saada äänensä kuulostamaan "just sopivalta". Ilmeisesti juuri saapuneelle kuulijalle sovitettuna.

Nettikäyttöä vakoilleet tahot saattoivat tulkita, että vielä eräitä pyörän osia puuttuisi niiden haettujen jälkeen ja nekin saa samaisesta liikkeestä. Kun seuraavana päivänä käy nekin hakemassa, siellä onkin sitten aiemmin amk:ssä jossain määrin tutuksi tulleen Ovaska-nimisen yliopettajan näköistä naista "auton osa"-tilausta hakemassa sellaisessa pitkähkössä villatakissa, jota saatettaisiin pitää silloin, kun ollaan juuri menossa junan kyytiin, eikä ole ollut aikomusta ottaa mukaan muita takkeja kuin se yksi, jonka kanssa käy jossain business-tapaamisessa. Tuolloin amk:sta valmistumisesta oli jo kymmenen vuotta eli siinä jälleen keino yrittää uuttaa idea siitä, että "on jo expiroitunut käytettävyydeltään". Asuinkerrostalon lähettyvillä Veljekset Ovaska -pakettiautoa tekemässä osaltaan lähettyvillä suoritettavaa katusaneerausta.

--

Mututilastollisesti on tuntunut merkittävältä, että silloin kun Språnen S-marketissa on hetkiä, jolloin epäilyttävän näköiset vanhukset jäävät odottelemaan sellaisiin kohtiin, johon ainakin yksi valvontakamera suoraan osoittaa tai tulevat tarpeettoman lähelle ollessaan jo valvontakameran "tähtäimessä", on hetkeä aiemmin asunnolla ollessaan joutunut kokemaan, kuinka elimistöä ja aivoja pyritään taas kuormittamaan ärsyttämällä auditiivisesti ja kenties aiheuttamalla samalla myös jotain muuta ärsyttävää kuten netin jumiuttaminen siten, ettei se korjaudu itsekseen ihan pian.

Vedenlaskettelua pauhaavasti kuuluvana (koska asunnon saneereus on tehty höhlästi) on tällaiseen tarkoitukseen käytetty usein, mutta häiriköille on reperturaarissaan muutakin, mitä "talon avulla voi aiheuttaa" kuten huonekalujen siirtelyä kymmeniä eri kertoja vaikkapa tunnin mittaisen ajanjakson puitteissa siten, ettei sitä voi yhdistää mihinkään järkevähköön tekemiseen kuten siivoamisen aikaiseen huonekalujen vähäiseen siirtelyyn. Töykeintä häirintää on edustanut sekin monipäiväinen toiminta, missä ylemmästä asunnosta muutetaan kokonaan pois ja pian sen jälkeen alkaa isännöitsijän varoittamatta valtaisat määrät nirskuntaa ja kirskuntaa aiheuttanut irtaimiston ja pintarakenteiden poistaminen, mitä kesti yhteen menoon työpäivän verran per päivä viikon ajan.

Voi olettaa, että valvontakameroiden taltioima aineisto välittyi johonkin heidän ekosysteeminsä arkistokuvien joukkoon, mistä saattoi sitten tarvittaessa ottaa käyttöön kuvia, joissa esiintyy vertailtavuutta jonkun vanhuksen ja itsensä välillä, millä olisi sitten potentiaalia saada joitain ihmisiä suhtautumaan hylkivästi. Häirintäpäivinä ei oletettavasti jaksaisi myöskään katsella ympärilleen niin tarkkaan, etteikö vaikkapa kassajonossa taakseen pääsisi häseltämään joku outo häiskä tjm.

18.1.2024 klo 3:55 siellä taas lasketellaan vettä niin pitkään, niin suurella paineella, ettei sitä kestoa tarvitsisi kenenkään käyttää mihinkään varsinkaan yöaikaan, erittäin ärsyttävää, herännyt itse n. 3:35, ei äänillä häirinnän vuoksi varmaankaan, mutta pian sen jälkeen moneen huoneeseen saattoi kuulla erikestoisena vedenlaskettelua
3.1.2025 klo 17:30 taas ihan julmetusti vedenlaskettelua, kymmenittäin keskeytyksiä, pitkähköjä vedenlasketteluja, kolinaa, hetkiä hiljaisuutta ja sitten vielä paljon lisää, ei koneellista toimintaa, vaan ihmisten touhuiluja
27.10.2024 aika laittaa sinistä takkia, kylmät alkaa, valtavasti kestänyttä vedenlaskettelua ylemmästä asunnosta (3,5 tuntia!), joku kopeloi kaupan sinisiä roskiksia sisäpuolelta, sinisävyinen pankkikortti unohtuu ottaa mukaan häirinnän vuoksi, joten joutuu palaamaan hakemaan, minkä huomasi jo kaupan ulkopuolella, mutta kävi kuitenkin kaupassa ilman pankkikorttia hakemassa tuntumaa, mitä häirintää oli valmisteltu
2.11.2024 klo 22.51 ollut sinitakkinen vanha ukko juttelemassa vartijan kanssa S-marketin kassoja lähellä, pois tullessa ollut venailemassa Vesimittauslaitoksen vierellä, tietokoneella ollut itsellä kuviin sisällyttävissä oleva vesileimaisuus selvittelyssä, kassalla asioidessa vartija ja kaksi myyjää muodostivat ryhmän, vartija selitti ihmisten hävittämisestä
20.2.2024 klo 14, Nordean korteissa häiriö, tummahiuksinen nainen K-Supermarketin kassamyyjänä (juusto-ostoksilla), Sallisen melkein kaupunginjohtajaksi pääsemisen päivä, luihuäijä steppaili vesilabran vastakkaisella puolella poistuessa kaupoilta, apteekissa "miten teidän talouteen"-kysyjää (apteekkari), apteekin pienin tyttö "näytillä", jodia ostamassa, Sanna Sillanpäätä seuraavana päivänä uutisissa, nuorten tyttöjen ohitsemenemistilan vajeen vuoksi tapahtunut "sipaisu" S-marketin kassoilla, vanhan jonossa olleen ja taaksepäin liikahtaneen akan "sipaisu" apteekissa, apteekkarina kasvoiltaan kuivakkainen

--

Paikallislehti Etelä-Saimaa on ilmeisen mieluusti auttanut häirinnän pohjustamisessa kuten silloin eräänä kertana käydessään kuuntelemaan di.fm:stä mix showta Foundations, joka on "presented by De-Konstrukt", ja jolloin paikallislehti julkaisee pari minuuttia sen jälkeen artikkelin nimeltä "60-vuotiaat tuntevat häpeää ulkonäöstään", mille varmastikin syynä se, että sillä saa ilmeisen näppäräksi koetun muistutuksen Assembly-messuista, missä tuli käyneeksi nuorempana vuonna 1992 ja missä tapahtumakaupunkina oli tuolloin Kauniainen. Samaisena iltana oli sitten ilmeisesti asuintalon vastapäisen asunnon "neekeriasujan" vuoro ryhtyä tekemään jotain häiritsemisen vuoksi, sillä hän oli jälleen suorittanut poikkeuksen ikkunaverhojensa käyttämisessä ja jättänyt ne siten runsaanlaisesti iltapimeän aikaan avoimeksi, että valkoiselle seinälle asetettu ovaalin muotoinen peili oli ainoana esineenä nähtävissä tuossa runsaasti valaistussa huoneessa.

Peiliähän on siis käytetty haittasymbolina siinä mielessä, että se tavoitteen mukaisesti uuttaisi ideaa siitä, kuinka "on nelikymppisenä liian vanha ammattikorkeakouluun", sillä paikallinen ammattikorkeakoulu on ottanut sen monin tavoin varioituna opiskelijahaku-käyttöön kuvituksissaan ("minkä alan ammattilaiseksi kuvittelisit itsesi"). Täten.. peilisyys, muistuttavuus Kauniaisesta ja paikallislehden vihjailema "ikähäpeä", sekä lisäksi saman neekeriasujan toistuva osallistuminen muidenkin ihmisten väsäilemään pyrkimykseen uuttaa maahanmuuttaja- ja "muukalaisvihaa".. siinä sitä sitten pohjustusta kaupassakin käyntiin, jossa olisi käytävä sinä päivänä, koska eräät kuivamuonat alkaisivat tarvita täydennystä. Erikoista tässä on lähinnä se, että Etelä-Saimaa on poistanut sivuiltaan kyseisen artikkelin kokonaan. Ei löydy Google-haulla, eikä esaimaa.fi:n arkistohaulla. Päiväyksenä ollut 19.-20.10. Olisikohan ollut vuonna 2023?

--

14.6.2024 sanaa "cross" käytetty listamaisesti ladellusti tv-sarjassa Los Farad heti siinä seuraavassa jaksossa, mitä käy katsomaan tultuaan pyöräilemästä takaisin, käytyään useahkossa myyntiliikkeessä ostelemassa kaikenlaista pientä tavaraa. Matkalla tullut huomioineeksi, kuinka yksi vanhus ja joku "sekoboltsin oloinen" kulkevat eri teillä siten, että he tulevat tehneeksi ylityksen tavalla, mikä ei käy järkeen. Vanhus heistä kulki jalkakäytävältä siirtymän tehden viereisen tien yli kohdasta, joka on nelisenkymmentä metriä suojatiestä, käytössään kumipyöräinen "potkukelkka" (lentokentän läheisyydessä olevan parkkipaikan luona) ja sekoboltisempi kulki autotiellä sen keskivaiheilla olevien korokkeiden päällä (raviradan lähettyvillä) kuten myös näiden tasanteiden väliset kohdat myös (nähty uudestaan toisaalla, kun lähdetty tulemaan keskustasta takaisinpäin)
12.11.2024 lenkkeillessä aamupäivänä, polulla vastaan tullut arviolta 70-vuotias, slimmihkö vanhus reippaan ja tehokkaan oloisesti lenkkeillen, kummallisen epäilyttävää, miten onnistuneen ja huolitellun valittuja hänen lenkkeilyvaatteensa olivat (hyvin istuneet huputon takki ja housut ilman minkäänlaisia vaivaannuttavia yksityiskohtia)
1.3.2024 Prismassa aamuyhdentoista jälkeen lähinnä pelkkiä vanhoja ihmisiä. Kulkiessaan muiden liikkeiden ohitse ja takaisin "kelpaavan näköinen" aikuinen nainen ajoitti edellä lipumisensa siten, että häntä oli lähellä saavuttaa, mutta juuri tuolloin hän kohtaa aviomiehensä ja "taustalla" näkyy rujo äijä. Hetkeä aiemmin toiseen suuntaan mennessä sama nainen vielä paikoillaan. Epäilyttävän paljon samannäköiseksi stailattu kuin miltä asuintalon lähettyvillä olevan Mainio-kaupan myyjä näyttää. Pituus, koko ja kävelytyylikin oli kovin samanoloinen.
11.10.2024 useita vanhuksia kiirehtimässä tavalla, jolla voitaisiin esittää liikkumaan kykeneväisyyttä "vaikka on vanha"
2.2.2024 jokseenkin hottiksen näköisen Espanjan kuningattaren eräänlaista tohelointia, mikä huomioitu lehtikuvista, aiottu käydä ostamassa Prismasta Hama-merkkinen USB-konvertterijohto, jossa sattumoisin assosioituvuutta vaateleikkaukseen hänen aviomiehensä asussa niille paikkein mihin kuningattaren suu melkein asettuu hänen poimiessaan maasta esinettä, kuningattaren pitkävaatteisuus saattoi olla aiheuttamassa matkalle Prismaan sitä, että moneen "taktiseen" kohtaan oli sijoittuneena sellaisia "elähtäneitä naisia", joiden keskenään eriväriset "padding"-takit olivat älyttömän pitkästi kenkiin asti peittäviä tavalla, joka teki heidän liikkumisestaan hiukan hidasta, mikä taasen ei käynyt järkeen suhteessa siihen, että he oli liikuskelemassa (tuolloin paikoillaan) ulkotilassa, takaisin Prismasta tultu klo 23:15 eli aika myöhään oli näitä naisia yksikseen liikkeellä, eikä heillä ollut edes mitään mukana kuten vaikka.. hmm.. koiraa?

--

Koska kaupunkina Lappeenranta on sellainen, että siellä ei suuremmin ole "hyviksiä", voivat "pahikset" tehdä pahojaan paljolti miten lystäävät, voinee Ilkka Koivulaa, Liisa Vuorta, Pihla Penttistä ym. vaivaannuttaa se, että heidän elokuvastaan mainitaan tällaisessa yhteydessä, mutta suomalainen Joki-elokuva nyt kuitenkin sattuu olemaan sellainen, jonka nyansseihin ja tapahtumiin häirintämotivoituneet smarketlaisetkin ovat usein viitanneet assosiaatiovihjailuin ja koettaneet kutoa niitä mietteisiin mukaan priming-ilmiön hyödyntämisen avulla. Myöhemmin tuli sattumantapaisen tuntuisesti katsoneeksi comedy-erotic -genreisen elokuvan Frivolous Lola, jossa on hyvin paljon samankaltainen kohtaus kuin Joki-elokuvassa ja sehän sitten taas ryöpsäytti uudemman kerran intoa häiriköihin. Mitään kun ei voisi heidän mielestään saada koetuksi kelpoisena, vaan kaikki pitäisi saada jotenkin pilattua, mutta ei vain niin, että elokuva tuntuisi kokemuksena huonommalta, vaan että "hyvät asiat elämässä" tuntuisivat pahantuntuisilta. Sattumoisin aiemmin omakotitaloisessa naapurissa oli asunut vuosikymmeniä Fazerin leipätehtaalla töissä käyvä nainen, jonka sukulaiset paremmin tunsivat ja josta tietämisestä mm. smarketlaiset ja heitä häirinnässä auttaneet olivat hyvin tietoisia.

Frivolous Lola on varsin ainutlaatuinen elokuva, sillä harvemmassa muussa elokuvassa naisen annetaan käyttäytyä aivan niin vapaasti.
Erona elokuvissa Joki ja Frivolous Lola tapahtuneessa "leipurin kiihottamisessa" oli se, että toisessa aloitteen tekijää usutettiin tekemään niin ja toisessa aloitteen tekijä ei tarvinnut muiden mielipiteitä päätöksensä tueksi.

Siinä on jotain jokseenkin sairasta, monellakin tavoin, kuinka häirintäkäyttöön sellaista vastaan, joka ei ole erityisemmin omilla toimillaan ansainnut minkäänlaista häirintää, kohdistetaan törkyisyyksien idean käyttämistä siten, että ne eivät vain sävyttäisi tuntemuksia, joita muodostuu paikassa kuten lähikaupassa asioidessa vaan, että saataisiin muokattua yksilön mielen skeemoja, hänen persoonaansa ym., millä olisi potentiaalia pitää häntä jotenkin pysyväluonteisemmin pahantunteisissa mietteissä. Lappeenrantalaisethan eivät oikeastaan osaa puolustaa yhtään ketään, ellei kyse ole jostain simppelistä toiminnasta ja josta saa hyvää mainetta kuten "kiusatun koulupojan tilanteen auttaminen moottoripyöräletkalla, joka kampanjoi puolen päivän tai parin tunnin verran toisenlaisten asenteiden ja käyttäytymisen puolesta".

Joki-elokuva on toiminut häirintäkäytössä niinkin, että sen nimessäkin oleva "jokisuus" ja "nesteen virtaavuus" on rinnastettu toisenväriseen sellaiseen, jota käyttävät värimaailmassaan mm. paikallinen Saipa ja niin, S-market. Kyseisessä elokuvassa seuraava sanailu edelsi tilannetta, jossa pizzerian kaksi työntekijää käyvät kiihottumaan keskenään ja mikä häiriköiden käytössä oli toinen elokuvan törkyisyyteen viittaavuudesta, jota käytettiin koettamaan luomaan vahvoja assosiaatioyhteyksiä paikallisiin suomalaisiin tuttaviin, jotka olivat eräässä elämänvaiheessaan myös pizzapaikan omistajia. Nämä ovat niitä seikkoja, joiden laajalti, mutta salaisesti, tiedetyksi tuleminen ja siten hyväksyminen antaa syytä paheksua lappeenrantalaisia (tai teipata käsikranaatteja paitojen selkämyksiin kiinni ja tyrkätä jyrkänteeltä alas).

Anna mä kusen rauhassa!

Avaa nyt.

Mee töihin!

Mulla on sulle one question, Pano.

Kusetko sä normaalisti seisaaltas vai istualtas?

Riippuu tilanteesta.

Mä haluun kattoa!

Sä oot pimee!

Mä en ole koskaan nähny läheltä.

Etkä näe nytkään.

Jos mä saan kattoa, mä en sano sua enää ikinä Panoksi.